Lastik Değiştirmek İçin İhtiyaç Duyulan Gereçler;

  • Yedek lastik (iyi şişirilmiş olmasına dikkat edilmeli)
  • Bijon anahtarı
  • Kriko
  • İş eldiveni
  • Yere sermede kullanmak amaçlı muşamba ya da naylon torba

Gece Lastik Değiştirmek İçin;

  • Aracın arkasına koymak için acil durum reflektörü veya üçgen kedi gözü uyarı levhası
  • Yeterli seviyede ışık veren ışık kaynağı veya lamba

Lastik Hangi Parçalardan Oluşmaktadır?

Lastikler, dışarıdan sadece siyah kauçuktan oluşuyor gibi görünse de; birçok malzemenin ve maddenin birleşimiyle ve bölümlenmesiyle oluşmaktadır. Örnek bir lastik kesiti incelendiği zaman; omuz, yanak, sırt, damak ve gövde olmak üzere 5 kısımdan oluştuğu görülebilir.

Lastik Sırtı

Lastiğin sırt kısmı, en üst kısmını oluşturur. Bu kısım, direkt olarak yolla teması sağlamaktadır. Lastikler, sırt desenlerindeki farklılıklara ve kullanım amaçlarına göre; standart lastik, performans lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastiği olarak bölümlere ayrılmaktadır.

Lastiklerin sırt kısmındaki desenlerdeki oluklar, yağmur sularının boşaltılması amaçlı oluşturulmuştur. Bu kısım zemine temas ederken içi dolu olan bloklar, aracın çekiş ve fren gücünü ileterek yanal kuvvet oluştururlar. Lastiklerin sırt desenlerinin; yola iyi tutunması, aşınmaya karşı dayanıklı olması , yağmurlu havalarda ve ıslak zeminde yağmuru hızla deşarj etmesi, lastiğin yuvarlanma direncini düşürmesi, sürüş esnasında gürültü ve titreşimi minimum seviyede iletmesi hedeflenmektedir.

Omuz Yapısı

Omuz yapısı, lastiğin sırt ve yanak kısımlarının birleştiği, kalın kauçuk maddeden yapılmış olan bölgesidir. Lastiğin sırt deseninin kenarında yer alan omuz yapısı, lastiğin viraj kabiliyetini, lastik içindeki ısı oluşumunu dengelemek suretiyle ayarlar. Omuz bölgesi, yanak kısmından daha sert bir yapıya sahiptir. Daha sert yapıda üretilme sebebi; hızla dönülmekte olan virajlarda aşınmaya karşı dayanıklı olma zorunluluğudur.

Aracın kaldırım ya da benzeri yüksekliklere çıkışı aşamasında; tüm yük lastiğin omuz bölgesine binmektedir. Bu sebepler yüzünden lastiklerin omuz yapılarının yırtılma, kesilme ve kırılmalara karşı dayanıklı olarak üretilmesi gerekmektedir.

Damak

Lastiğin janta temas etmekte olan ve aynı zamanda sıkıca bağlanmasını sağlayan kısmıdır.

Damak Teli

Lastiğin jant etrafında durmasını sağlayan bölgedir. Bu kısım gerilmelere dayanıklı olan ve uzamayan çelik tellerce üretilmektedir. Damak teli, sürtünmeyi önlemek amaçlı, bükümlü yapıdaki birçok telden üretilmektedir. Böylece damak telinin etrafı elastik malzemeyle kaplanmış olunur. Damak telinin dış kısmı, lastik jantının sınırına tam oturacak şekilde ve lastiğin jant üzerinden kaymasını / sallanmasını önleyecek şekilde monte edilmelidir.

Yanak

Yanak kısmı, lastiğin damak ve omuz bölgesi arasında kalan kısmıdır. Bu kısım; direksiyonun karakteristikliğini, konfor estetiğini ve taşıma koşullarını belirlerken, aynı zamanda lastiğe esneklikte sağlar. Yanak kısmı, lastiğin karkas yapısının liflerinin farklı yol şartlarında aşınmasını önlemektedir. Aynı zamanda en çok gözle görülür kısım olması sebebiyle estetik açıdan önem taşımaktadır. Lastiğin özellikleri ile ilgili olan; markası, modeli ve teknik detaylar lastiğin yanak kısmında yer almaktadır.

Lastiğin yanak kısmındaki kauçuk hamuru, yüksek seviyede esneklik ve hava şartlarından minimum seviyede etkilenecek şekilde tasarlanmaktadır.

Çeyfır

Lastiğin damak telinin dış kısmına yerleştirilmiş olan ”çeyfır” lastiğin karkas yapısının jant ile aşındırılmasını ve tahribe uğramasını engelleyecek şekilde yapılmıştır. Jantın uç kısmında, ihtiyaç duyulan esnekliği sağlamaktadır. Ayrıca dar bir şerit şeklinde uzanmakta olan çeyfır, lastiğin iç kısmına toz ve nemin girmesini engellemektedir.

Karkas Yapı

Karkas yapı, lastiğin alt uç kısmında yer almakta olan bir damak telinden bir diğerine uzayan destek kısmıdır. Karkas yapı, damak telinin etrafını dolaşarak lastiğe bağlanmaktadır. Polyester kord bezinden üretilmektedir ve uzunlamasına konumlandırılmış olan lifler yükü taşımak, yatay liflerse yapıyı bir arada tutmak amaçlı tasarlanmıştır.

Kuşaklar

Kuşak, lastiğin sırt deseninin altında uzanmakta olan dar katmanlardır. Kuşaklar; çelik ve kuşaklar olmak üzere 2’ye ayrılırlar ve karkasa göre daha dar açılı olacak şekilde konumlandırılırlar. Kuşakların yanal sıklıklarının yüksek olması sebebiyle, lastiğin taban izinde şekil bozukluklarına karşı koymayı ve yol kaynaklı her türlü darbeye karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Astar

Astar kısmı, lastiğin iç yüzeyindeki ince ve kauçuk yapıdaki bir katman olup; lastiğe hava sızdırmazlık sağlayarak, lastik içine sıkışmış olan basınçlı havanın dışarıya kaçmasını önlemektedir.